Bohatství

Svého času jsem pracoval dost v zahraničí a často jezdil třeba do Londýna. Tam jsem se setkával s různými lidmi. Jedním z nich byl Pooran Dessai, který v Británii založil několik inspirativních organizací, mimo jiné Bioregional, Bed Zed, nebo One Planet Living. „Aby se člověk cítil skvěle tam, kde žije“, vysvětloval, „je dobré, když zná alespoň 12 sousedů celým jménem. Z toho se rodí přátelství a bohatství“. Úplně mě tehdy ta myšlenka ohromila: Poznej 12 sousedů a tvůj život bude bohatší i radostnější. Je to takhle jednoduché? Pár let později, konkrétně na jaře 2015, jsem na sídlišti Homolka vyvěsil pozvánku na první sousedské setkání. Přišlo asi 10 lidí a moje vize bohatšího života se začala naplňovat. A za těch zhruba pět let, co se setkáváme, a komunita roste, jsem vypozoroval, že to opravdu funguje:

1. Atmosféra na sídliště je lepší, protože klesá anonymita.

2. Vzájemná znalost podporuje dobré sousedské vztahy a zmírňuje konflikty.

3. Sousedi si pomáhají v jednoduchých i docela složitých věcech: Třeba při vodění dětí do školky nebo školy, ale i při šití roušek a starosti o seniory v čase korona krize.

4. Sousedi se víc poznávají a dělají společné aktivity: Například sport nebo malé kulturní akce.

5. Pokud se vyskytnou problémy, komunita má daleko větší sílu je řešit a vyřešit. Jedná se třeba často o necitlivé řešení projektů ze strany města, kdy se komunita musí jasně vymezit a říct, co chce. Pokud se lidé neznají, nedokážou se organizovat a nic nezmůžou.

6. Znalost komunity dává možnost dělat sousedům dobré skutky.

Autor: Jaroslav Pašmik