Radost

Ukazuje se, že když se nám naše místo pro život líbí a cítíme se tam radostně, je pravděpodobnější, že budeme i zdraví. Alespoň to v nedávném výzkumu znovu potvrdili vědci z Univerzity v Edinburghu (1). Kvalita čtvrti a její rozvoj je klíčový hlavně pro dospívající mládež a v mnohém předurčuje jejich budoucí dobrý život. Musím přiznat, že když jsem dával před lety dohromady první setkání sousedů na Homolce, vůbec jsem tyhle výzkumy neznal. Dělal jsem to do značné míry intuitivně. Jsem přesvědčen o tom, že setkávání v komunitě, navazování vztahů a společná práce na rozvoji čtvrti, a třeba i společné řešení problémů, vedou nakonec k větší radosti. Když se k tomu přidá i dobré zdraví, tak tím lépe.

Abychom se cítili na našem sídlišti radostně, je samozřejmě potřeba dávat pozor na spoustu věcí. Významnou roli hraje kvalita a rozsah zeleně, dostupnost a rozsah služeb, kvalita zástavby, bezpečnost a spousta dalších faktorů. Pokud se naše představy nebo očekávání od reality výrazně odchýlí, může to způsobit propad v kvalitě života a nakonec i větší nemocnost.

To samozřejmě nechceme. Naopak. Náš projekt Chytrá homolka je zaměřený na rozvoj sídliště, jak ten krátkodobý, tak i dlouhodobý. Chceme Homolku moderní, chytrou, čistou, kulturní a zodpovědnou. Tenhle web ukazuje zatím takové jádro našeho záměru, který by se měl rozvinout v diskusi s dalšími sousedy. Předpokládáme, že diskutovat budeme tak zhruba 9 měsíců od září 2020 do května 2021.

Zdroje: (1) Shiue, I. V. Y. (2012). Neighbourhood satisfaction and happiness but not urbanization level affect self-rated health in adolescents. Scandinavian journal of public health, 40(5), 498-500.