Kultura

Společenské tance jsou tradiční zábavou městských komunit. Dokonce se dají provozovat i venku. Takovému místu se říká „milonga“, což je něco jako veřejná tančírna, ale také argentinský tanec podobný tangu. Taková milonga by mohla být mobilní. Hodila by se třeba někam před kavárnu nebo restauraci. Hudba může být živá nebo reprodukovaná. Pokud rádi tančíte a chtěli byste s nám zkusit něco takového vybudovat, napište nám. Kontakt najdete v sekci “O nás” nebo máme formulář dole na hlavní stránce. 

Centrálním místem pro setkávání komunity a pořádání různých akcí tradičně bývá sokolovna. Máme to štěstí, že na našem sídlišti ji lokální patrioti v minulosti vybudovali. Jenomže sokolovna nebyla udržovaná a dlouho chátrala. Pak ji Magistrát uzavřel a někoho napadlo lidem z Motola ji úplně vzít a objekt přestavět. Tomu naštěstí místní komunita vedená Sousedským spolkem Homolka-Motol na poslední chvíli zabránila. Nyní probíhá rekonstrukce (viz foto vpravo), po které do sokolovny zamíří Dům dětí a mládeže (DDM). Místní budou mít v objektu klubovnu, komunitní zahradu a budou vytvářet kulturní a sportovní program ve spolupráci s DDM. K otevření sokolovny by mělo dojít v průběhu jara 2021. Hodně se na to těšíme. Pokud chcete vytvářet program s námi, ozvete se. 

Rekonstrukce sokolovny

Sousedský spolek Homolka-Motol je naší společnou platformou, kde můžeme dělat různé malé i větší kulturní akce. Může to být masopustní veselice, adventní setkání, společná večeře pod širým nebem, procházky, různé akce pro děti, koncerty, divadlo nebo sport. Pokud ještě nejste zapojeni, napište nám. Budeme vám posílat informace o akcích a pozveme vás na pravidelné „sousedění“, které pořádáme v místní hospodě. Sousedění jsou normální sousedské informační schůzky a jejich agenda záleží na aktuálních projektech, které komunita řeší.

Na fotce vedle můžete vidět právě jedno z takových sousedění (vlevo nahoře), masopustní průvod, který jsme pořádali společně se spolkem Hájovna (vlevo dole), ohýnek k čarodějnicím a jednu z prvních našich sousedských večeří pod širým nebem. 

Zaplať Pán Bůh, čtvrť Praha Motol je velmi bohatá na zelené plochy. Chceme zachovat jejich relativně „divoký“ charakter, ale možná by se tady hodilo několik výrazných elementů, které by plochy kultivovaly, aniž by narušily jejich přírodní ráz. Vzorem je nám blízký park Cibulka, kde se nacházejí již od 19. století různé sochy. Bylo by možné zadat na takové sochy uměleckou soutěž a umístit je třeba kolem blízké pěšiny (mrkněte na vizualizaci). Uvažovali jsme například o sochách silných českých osobností, kteří osvědčili svůj charakter za minulého režimu. Naše uvažování je stále otevřené a můžete se do něj aktivně zapojit.

Na sídlišti Homolka zoufale chybí prostor pro realizaci občanů včetně mládeže. Sousedská komunita a její kreativní členové takové prostory potřebují ke spolupráci, a také pro doplňování chybějících služeb. Některé budovy by se přitom daly využít. Na sídlišti třeba existuje prázdná nevyužívaná stavba bývalé kotelny, která by se pro tyto záležitosti hodila. Pojďme vypracovat společný projekt a získat tento prostor pro místní komunitu.