Nakupování

Dlouhodobě uvažujeme, jak můžeme zlepšit zásobování našeho sídliště kvalitními potravinami, které budou co nejvíce lokální, budou se dodávat pohodlně, flexibilně a šetrně, třeba bez zbytečných obalů. Udělali jsme si proto v zimě 2019 výzkum, který ukázal, že dobrou možností by bylo zřídit službu SCUK, která zásobuje lokality farmářskými produkty různé komunity, které o to projeví zájem. Oslovili jsme místního hospodského Patrika, ten se na SCUK zaregistroval jako místní „vydavatel“ a projekt se rozběhl. Nyní už má naše místní buňka pře 110 přihlášených rodin a projekt žije vlastním životem. Můžete se k němu přidat zde.

Produkty, které nakupujeme v běžných obchodech, jsou bohužel mnohdy zabaleny nadbytečně, což přispívá k produkci odpadu. Možná to už víte, ale přesto to ještě připomeneme: produkce odpadů společností stále stoupá a dostává se do naprosto neudržitelných mezí. Přitom ty zbytečné obaly zaplatíme my, zákazníci, nikdo jiný. Proto bychom chtěli výhledově na našem sídlišti zřídit komunitní místo pro bezobalový nákup potravin. Je to zatím jen vize některých z nás. Kromě snížení odpadu by mělo takové společné nakupování také přinést finanční úsporu pro nás spotřebitele, protože bychom nakupovali ve větším množství. Pokud se vám tenhle nápad líbí, přidejte se k nám a pomozte ho realizovat. 

Bez obalů

Asi to znáte: Koupíte si nějakou věc nebo přístroj, který nakonec moc nepoužíváte. Možná jednou za pár let. Ta věc vám zabírá doma místo, je neaktivní, a přitom by mohla posloužit třeba i jiným sousedům. Proto vznikají v komunitách tak zvané zdrojovny nebo „knihovny věcí“, kde můžete dát vaši hodnotnou, ale nepotřebou věc k dispozici. Možná by moha podobná „knihovna“ fungovat i u nás na sídlišti. Pokud se vám tenhle nápad líbí, přidejte se k nám a pomozte ho realizovat. 

Knihovna věcí