Vize
Tohle je vize sebevědomé komunity sousedů, která žije na nejmenším pražském sídlišti Homolka ve čtvrti Motol. Chceme chytré sídliště 21. století, které je šetrné k lidem i přírodě, pozitivně ovlivňuje své okolí, a je v něm radost žít. Naší vizí je budování skvělých sousedských vztahů, ale také řešení některých problémů:
- Energie, kterou v současnosti spotřebováváme, se vyrábí především spalováním uhlí, což vytváří značné emise. Navíc se elektřina dopravuje na dlouhé vzdálenosti. Pro naše sídliště chceme čistší energii, která se částečně vyrábí a sdílí v místě spotřeby.
- Když už si tady vyrobíme elektřinu třeba na střechách nebo na fasádách, chceme jí sdílet a spotřebovávat tady místně. Potřebujeme proto malou lokální distribuční soustavu.
- Na sídliště vytváříme vysoké množství recyklovatelného i nerecyklovatelného odpadu a neexistuje systém jeho efektivní snižování. Chceme lepší a férový systém, který nám umožní ušetřit a bude nás stimulovat ke snižování odpadu.
- Sídliště není připraveno na sucho. Dešťová voda se nevyužívá, jen od nás odtéká pryč do kanálů. Při zvyšujícím se počtu tropických dnů je to problém. Chceme systém efektivního zachytávání vody v krajině sídliště.
- Městský mobiliář je tady zastaralý a neefektivní, konkrétně veřejné osvětlení. Chceme moderní LED lampy, které oproti těm původním spotřebovávají zlomek elektřiny.
- Zaplať Pán Bůh, že Sídliště Homolka má docela dost zeleně. Ovšem může jí mít ještě víc. Chceme víc stromů a květin v rámci zelených ploch.
- Velkým trendem vyspělých měst je elektromobilita, což se bohužel nedá říct o našem sídlišti. I když pár sousedů elektromobilů vlastní, nemají je kde nabíjet. Chceme tady moderní dobíjecí stanici.
- Chceme mít přehled o našem sídlištním „metabolismu“, abychom mohli ovlivňovat jeho řízení. To se týká spotřeb elektrické energie, plynu, tepla, vody, produkce odpadů.
- Chceme mít sídliště kulturní. Naší vizí je například instalace soch u cestičky v nedalekém parku, využívání místní sokolovny (zatím v rekonstrukci) k pořádání koncertů, nebo třeba pořádání tanečních lekcí přímo v plenéru sídliště.
- Chceme mít na sídlišti lepší zázemí pro kreativitu ve formě sdíleného prostoru, kde bychom pracovali na zlepšování a mohli umístit například knihovnu věcí nebo bezobalový obchůdek.



V procesu Chytré Homolky proběhla zatím tvorba hrubé vize a zapojení vybraných zúčastněných stran (jádro týmu sousedů, Magistrát, IPR, CI2, Centrum managementu udržitelnosti a etiky FPH VŠE). Nyní stojíme před potřebou širšího participativního ukotvení vize mezi více občanů sídliště a více partnerů. V následných krocích pak budou vypracovány analytické studie jednotlivých částí vize. S tím souvisí nutnost sběru dat. Na základě analýz chceme vytvořit konkrétní cíle a varianty řešení. A pak už to bude potřeba jenom udělat…
